20 växter med vackra höstfärger

Rött, orange och gult lyser upp parker, trädgårdar och skogar när dagarna blir kortare och mörkare. Många träd, buskar och klätterväxter är som allra vackrast på hösten, när bladverket skiftar från grönt till glödande hösttoner. Här hittar du 20 växter med vackra höstfärger! Att välja växter med vackra höstfärger är ett utmärkt sätt att förlänga säsongen och lysa upp i höstmörkret.

Katsura bjuder på både magisk doft och vackra höstfärger och är en av de 20 rekommenderande växterna med vackra höstfärger. Foto: Erika Wallin

Vi har bett hortonomerna Helena Jauhiainen och Tobias Styf på Splendor Plant att tipsa om träd, buskar och klätterväxter som de tycker är särskilt värda att uppmärksamma för sina höstfärger. Här är deras 20 i topp!

Träd med vackra höstfärger

Freemanlönn, Acer × freemanii Autumn Blaze (’Jeffersred’)

Ett medelstort träd med oval krona och en sprakande orangeröd höstfärg. Trädet blir omkring 10–12 meter högt och utvecklas bäst i sol. När det väl är etablerat är det torktåligt. Zon 1–3(4).

Freemanlönn har en härligt röd höstfärg. Foto: Ann Hallén, shape IT green

Katsura, Cercidiphyllum japonicum fk Göteborg E

Ett vackert träd under stora delar av året men når ytterligare dimensioner på hösten. Doften! Bladverket utvecklar en gulorange höstfärg och de fallande bladen avger en söt doft som påminner om nybakade kakor. Trädet blir omkring 8–10 meter högt och trivs i sol till halvskugga i frisk till fuktig, näringsrik jord. Zon 1–4(5). Undvik dock blåsiga och torra lägen där katsuran inte utvecklas väl.

Katsura bjuder på både magnifik doft och vacker gul höstfärg.

Bergkörsbär, Prunus sargentii

Bjuder på flera färgskiftningar under året. Bladen slår ut i koppartoner, blir gröna under sommaren och avslutar säsongen i orangerött. Förutom bladens färgskiftningar har bergkörsbär också en bedårande rosa blomning. Det är ett relativt stort träd som kan bli omkring 9–12 meter högt. Bergkörsbär trivs i sol till halvskugga och föredrar näringsrik och väldränerad jord. Zon 1–5(6).

Berskörsbär i höstskrud. Foto: Sveplant

Rödek, Quercus rubra E 

Är ett ståtligt träd som passar att plantera när det finns gott om plats. På hösten får bladverket iögonfallande röda till rödgula färger. Trädet kan med tiden bli omkring 20–25 meter högt och trivs i sol till halvskugga i näringsrik, väldränerad jord. Zon 1–4(5).

Rödekens blad gör själ för sitt namn. Foto: Hallbergs Plantskola

Ullungrönn Legend®, Sorbus ulleungensis Legend® (’Erik’PBR) E 

Ett mindre träd ur E-sortimentet med fantastiska färgnyanser under hösten. Bladen utvecklar en mängd olika toner från gult och orange till rött och vinrött. Trädet blir omkring 8–10 meter högt och passar i sol till halvskugga i näringsrik, väldränerad jord. Zon 1–5(6).

Ullungrönn Legend® E i vackert röda nyanser. Foto: E-planta

Buskar med vackra höstfärger

Bärhäggmispel, Amelanchier alnifolia fk Alvdal E, får en intensivt flammande gul höstfärg som lyser upp med en varm ton. Det är en användbar buske som blir omkring 2,5–3 meter hög och kan placeras i både sol och halvskugga. Den är dessutom relativt tålig när det gäller jord och anges för zon 1–6.

Svart aronia ’Autumn Magic’, Aronia melanocarpa ’Autumn Magic’, har glänsande grönt bladverk under sommaren som på hösten övergår i vackra röda och violetta toner. De svarta bären är ätbara. Busken blir omkring 1–1,5 meter hög och passar i både sol och halvskugga. Zon 1–6.

Aronian har ätbara frukter och efter hand utvecklar bladen en rödviolett höstton. Foto: Sveplant

Perukbuske, Cotinus coggygria, är en karaktärsfull buske som bjuder på gulorange höstfärger. Namnet har den fått av de gulvita plymlika fröställningarna som kan liknas vid peruker. Den kan bli omkring 2–4,5 meter hög och gör sig bäst på en solig och gärna skyddad växtplats med näringsrik och väldränerad jord. Zon 1–3.

Perukbuske har både dekorativa fröställningar och en tjusig höstfärg. Foto: Sveplant

Diervilla × splendens Diva (’El Madrigal’PBR) ett hybridgetris som sticker ut med sitt vackert mörkröda bladverk som under hösten antar sprakande höstfärger i gult, orange och rött. Den blommar rikligt under juni och ända fram till september och lockar då till sig bin och andra nyttoinsekter. Det mjuka och låga växtsättet gör att den passar ypperligt som marktäckare. Trivs i sol till halvskugga på de flesta jordar. Höjd 0,8–1 m. Zon 1–4.

Hybridgetriset DIVA kan blomma in i september. Foto: Sveplant

Benved, Euonymus europaeus, är ett utmärkt val för höstträdgården för sina spännande frukter. De intensivt ceriserosa fruktkapslarna öppnas under hösten och visar det orange hyllet. De ger busken ett unikt utseende. Utöver fruktsättningen bjuder busken också på en vacker, karminröd höstfärg. Höjd 2–5 m, bredd 2–4 m. Zon 1–5(6).

Benveden har förutom en fin höstfärg även spektakulära frukter. Foto: Växtbiten i Uppsala

Manchurisk forsythia, Forsythia mandshurica E, är inte bara intressant för vårens tidiga blomning. På hösten skiftar bladverket i gulorange, roströda och vinröda toner. Busken blir omkring 1–1,5 meter hög och trivs bäst i sol i näringsrik och väldränerad jord. Zon 1–4.

Bladverket på manchurisk forsythia skiftar i olika nyanser av rött och gult. Foto: Växtbiten i Uppsala

Hybridtrollhassel ’Arnold Promise’, Hamamelis × intermedia ’Arnold Promise’, ger trädgården karaktär både tidigt på våren och under hösten. Under mars månad blommar busken med tofslika, gula, doftande blommor på bar kvist och på hösten färgas de stora, gröna, hassellika bladen varmt gulorange. Busken blir omkring 1,5–2 meter hög och 3 meter bred. Zon 1–3.

Hybridtrollhassel antar på hösten en varmt gul höstton. Foto: Ann Hallén, shape IT green

Itea Love Child, Itea virginica Love Child (’Bailteaone’PBR) ur First Editions-serien är en kompakt buske med mycket fina höstfärger i mörkrött och lila. Busken blir omkring en meter hög. Med sitt låga växtsätt är den perfekt för den mindre trädgården där platsen är begränsad. Den trivs i sol till halvskugga och gärna i fuktig jord. Zon 1–3.

Itea Love Child har förutom ett fint namn även fina höstfärger. Foto: Sveplant

Smällspirea All Black®, Physocarpus opulifolius All Black® (’Minall2’PBR), är en färgstark buske med många olika färgkombinationer under året. Nyutsprungna blad är klart röda, vilket ger en vacker effekt mot de äldre bladen som är mer mörkt rödlila. Vita blommor med rosa antydningar i maj–juni kontrasterar mot det mörka bladverket. Senare under sommaren kommer röda frukter som också gifter sig väl med det mörka bladverket. Busken avslutar sin färgkavalkad med orangeröda höstfärger. Den blir omkring 0,8–1 meter hög. Den trivs i sol till halvskugga, klarar många olika markförhållanden och anges för zon 1–5.

Smällspirea All Black® har en höstfärg som är svår att missa! Foto: Sveplant

Dockros, Rosa nitida, är en lågväxande ros med mörkgröna, glänsande blad som får en vacker röd höstfärg. Dockros sätter dessutom rikligt med nypon. Den blir omkring 80 centimeter hög, är relativt anspråkslös och kan växa i både sol och halvskugga. Med härdighet till zon 7 är den ett alternativ för trädgårdar i stora delar av landet.

Amerikanskt blåbär Alfred® E, Vaccinium corymbosum Alfred® E (’Cosmopolitan’), förenar nytta med estetik! Förutom goda blåbär får busken en enastående röd höstfärg. Den blir omkring 0,8–1,5 meter hög och trivs i sol i väldränerad och mullrik jord. E-planta anger härdighet till zon 4 och uppger att den även har klarat skyddade lägen i zon 5. Blåbär bör ha tillgång till vatten under säsongen för att ge bra skörd.

Amerikanska blåbär bjuder inte bara på bär utan också fina höstfärger.
Foto: E-gruppen

Viburnum Shiny Dancer® (’Ncvx1’PBR) ur Proven Winners-serien är ett dekorativt olvon som bidrar med ytterligare variation bland höstens buskar. Den har ett mycket vackert bladverk med tjocka, glänsande blad, ibland med en röd kant och tjusig vinröd höstfärg. Växtsättet är kompakt och under våren bär busken rikligt med vita blommor. Höjd och bredd 1–1,5 m. Zon 1–2(3).

Klätterväxter med vackra höstfärger

Koreansk pipranka, Aristolochia manshuriensis E, har stora, hjärtformade blad som får gul höstfärg. Växtsättet är frodigt och växten ser lätt exotisk ut. Den klättrar villigt på spaljéer, stolpar, plank, murar eller det som står till buds! Den kan bli omkring 4–6 meter hög och trivs i allt från sol till skugga. Den uppskattar ett skyddat läge och näringsrik, väldränerad och mullrik jord. Zon 1–5.

Rostvin Eminens® E, Vitis coignetiae Eminens® E (’Ep Vitem’), är en kraftig klätterväxt som kan skapa ett spektakulärt höstinslag. De stora bladen utvecklar sprakande röda höstfärger och färgen blir bäst i ett soligt läge. Det är en mycket starkväxande klätterväxt som med tiden kan klättra 20–30 meter och anges för zon 1–3.

Rådhusvin ’Veitchii’, Parthenocissus tricuspidata ’Veitchii’, är ett självklart val för den som vill ha riktigt stark höstfärg på en större yta. De blanka, mörkgröna bladen får en flammande röd höstfärg. Det är en snabbväxande och självklättrande klätterväxt som kan bli 8–12 meter hög och passar på exempelvis vajer, spaljé och murar. Den trivs i sol och gärna i näringsrik jord. Zon 1–4.

Rådhusvinet har förmågan att täcka stora ytor. Foto: Green Cities for a sustainable Europe

Källa: E-planta och Splendor Plant